Long Play julkaisee tutkivaa journalismia, laajoja reportaaseja, henkilökuvia, esseitä ja muita pitkiä juttuja digitaalisessa muodossa.

Juttumme ovat pidempiä kuin lehtiartikkelit mutta lyhyempiä kuin kirjat. Niiden kirjoittajat käyttävät aiheidensa parissa kuukausia, joskus jopa vuosia. Haluamme julkaista vain parasta mahdollista journalismia: siis juttuja, joiden faktat on tutkittu tarkkaan, joiden tarina imaisee mukaansa, ja jotka lisäävät lukijansa ymmärrystä maailmasta.

Long Playn juttuja ostaessasi tuet laatujournalismin tekijöitä suoraan, ilman välikäsiä. Myyntitulomme menevät suoraan tekijöille ja tulevien juttujen tuotantoon. Lukijarahoitus tukee toimituksemme työskentelyvapautta: emme ole riippuvaisia esimerkiksi mainostajista tai suurista kustantamoista. Long Playta julkaisee Long Play Media Oy, jonka osake-enemmistön omistavat julkaisun kahdeksan perustajaa.

Julkaisemme joka vuosi 12 pitkää artikkelia. Ne ovat maksullisia. Lisäksi julkaisemme lyhyempiä, ilmaisia Sivuääniä sekä jokaperjantaisen journalistisen uutiskirjeen.

Voit lukea juttuja internetselaimella tai ladata ne omalle koneellesi joko sähkökirjoina (epub) tai pdf-tiedostoina. Julkaisemme nykyään kaikki uudet juttumme myös äänikirjoina, jotka sisältyvät tilaukseen. Tilausta tehdessäsi voit valita, haluatko ostaa vain tulevat jutut vai myös arkistomme, joka käsittää kaikki julkaisemamme jutut tammikuusta 2013 alkaen.

Long Playn omien sivujen lisäksi pitkiä juttuja voi ostaa Applen iBooksista ja Elisa Kirjasta.

Long Play ottaa mielellään vastaan juttuvinkkejä ja ideoita. Ota yhteyttä toimituspäällikköömme Ilkka Karistoon (ilkkak@longplay.fi) ja/tai päätoimittajaamme Antti Järveen (antti@longplay.fi).

Facebookista löydät sekä Long Playn sivun että Long Playn ystävät -keskusteluryhmän. Olemme myös Twitterissä ja Instagramissa.

Toimitus:

  • Jussi Ruusila, toimitusjohtaja / CEO: jussi@longplay.fi
  • Antti Järvi, päätoimittaja / editor-in-chief: antti@longplay.fi
  • Anu Silfverberg, toimituspäällikkö / assistant editor: anu@longplay.fi
  • Ilkka Karisto, toimituspäällikkö / assistant editor: ilkkak@longplay.fi

Perustajajäsenet:

  • Anu Silfverberg
  • Ilkka Karisto
  • Antti Järvi
  • Hanna Nikkanen: hanna@longplay.fi
  • Riku Siivonen: riku@longplay.fi
  • Johanna Vehkoo: johanna@longplay.fi
  • Reetta Nousiainen: reetta@longplay.fi
  • llkka Pernu: ilkkap@longplay.fi

Tekniset ongelmat:

  • yllapito@longplay.fi
  • Mikael Salmela, tekninen kehitys / developer: mikael@longplay.fi